Zapewniając, że nowotworom prostaty można w dużym stopniu zapobiegać, a także skutecznie je leczyć, wolontariusz Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej - przebiegł 42,192 km. W ten niecodzienny sposób promował wśród biegaczy kampanię "Prostata historia", której celem jest zwiększenie świadomości zachorowania na raka prostaty.
"Po pierwsze rak prostaty jednym najczęstszych nowotworów wśród mężczyzn. Na nieszczęście, przyczyny tej choroby nie są dokładnie znane, a jakby tego było mało rak prostaty we wczesnym stadium nie powoduje żadnych objawów. Dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie tej choroby jak najwcześniej. To daje duże szanse na pełne wyleczenie." - powiedział Łukasz - "...a po drugie, chcę trochę odczarować onkologię, i powiedzieć wszystkim, że rak to nie wyrok, a ja jestem tego żywym przykładem. Dla mnie diagnoza raka krwi w wieku 33 lat była szokiem. Ale dzięki wspaniałym lekarzom, personelowi medycznemu i leczeniu, wszystko zakończyło się szczęśliwie. Kiedy zdecydowałem się, że chcę wziąć udział w maratonie, oczywistym wyborem był bieg, któremu przyświeca ważna idea."
W ramach kampanii “Prostata historia” powstała strona internetowa www.prostatahistoria.pl. Odwiedzający stronę znajdą na niej rzeczowo opisane zagadnienia związane z przyczynami i objawami choroby, sposobami diagnozowania, leczenia oraz wzajemnego wsparcia partnerskiego. Poprzez stronę, każdy może zadać pytanie ekspertom, z zakresu psychoonkologii, pani mgr Adriannie Sobol, i onkologowi dr Bartoszowi Itrychowi, którzy czuwali także nad wartością merytoryczną projektu.
W kampanii udział wzięli także onkolog kliniczny dr n. med. Jakub Żołnierek, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z rakiem prostaty "Gladiator” - pan Tadeusz Włodarczyk. Panowie wzięli udział w audycji “O raku przy kawie” w radio Polska Live, gdzie poruszono tematykę chorób stercza.
Partnerami kampanii jest Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo, fundacja Alivia a projekt wsparła firma Janssen.